Rumburský řezbář vyřezal miniaturu loretánské kaple

Řezbář Jiří Cobl st. z Rumburku – Dolních Křečan vyřezal mezi únorem 2016 a červnem 2017 vyřezávanou miniaturu rumburské loretánské kaple. Úctyhodné řezbářské dílo je vyvedeno do všech podrobností. Miniaturu loretánské kaple z lipového dřeva řezbář nenabarvil, výsledné dílo natřel lazurou v barvě dubu a ošetřil voskem. Veřejnosti se miniatura v měřítku 1:35 poprvé představila v sobotu 16. září 2017, kdy si ji prohlédli návštěvníci XXI. Loretánských slavností 2017 v Loretě Rumburk. K vidění bude i o celoměstském Zahájení adventu v Rumburku (2. 12. 2017). Nastálo bude možné dřevěnou loretánskou kapli zhlédnout ve vánočním období při prohlídkách pohyblivého betlému J. Cobla st. v rodinném domě v Dolních Křečanech, místní části Rumburku.

„Autor miniatury loretánské kaple Jiří Cobl st. projevil nebeskou trpělivost a za vytvořeným dílem je cítit obrovské množství práce,“ nešetří chválou Ester Sadivová z Muzea Rumburk. Znalkyně místní řezbářské tvorby dodává: „Neuvěřitelně precizní řezbářské dílo Jiřího Cobla překračuje svým významem hranice regionu – kvalitou zpracování a myšlenkou. Navazuje na tradici místního německého tvoření před rokem 1945, kdy se tvořilo pro věc samu, pro radost z tvorby, nikoli pro peněžní ocenění. Při prohlídce miniatury loretánské kaple si pozorný člověk pokaždé všimne něčeho dalšího, jiného detailu, jiné podrobnosti. Dílo vyzní zvláště při prohlídce z odstupu.“

Původně řezbář J. Cobl st. plánoval, že dřevěná loretánská kaple bude součástí jeho pohyblivého betlému s rumburskými motivy. Nakonec řezbář svůj záměr změnil a vyřezávanou loretu bude prezentovat samu o sobě. „Nad vyřezáváním miniatury o rozměrech 34 cm x 52 cm x 50 cm včetně reliéfů, soch, erbů a ornamentů jsem strávil během šestnácti měsíců dva tisíce hodin. Práce to byla velmi časově náročná, denně obnášela osm až deset hodin strávených vyřezáváním, např. výroba čtyř dveří na dřevěných pantech trvala jeden měsíc. Střechu pokrývá 2 942 střešních tašek,“ uvedl řezbář Jiří Cobl st. Ten se řezbářství věnuje ve svém volném čase. Původní profesí je Jiří Cobl st. (*1951) vyučeným strojním zámečníkem. Před odchodem do důchodu pracoval pro TEPLO Rumburk, s.r.o.

Práce na miniatuře bude nadále pokračovat. V plánu je vyřezání interiéru loretánské kaple a vytvoření druhé střechy. Ta byla v roce dostavby loretánské kaple v Rumburku (1707) plochá, se sochami svatého příbuzenstva na atice. Právě tyto sochy plánuje přes zimní měsíce J. Cobl vyřezat. Plochou střechu se sochami měla rumburská Loreta zhruba do roku 1808, kdy došlo ke snesení soch a proměně tvaru střechy. Rumburská loretánská kaple byla jedinou takto ozdobenou loretou na světě. O umístění soch od Franze Bienera na střechu kaple rozhodl Anton Florian kníže z Liechtensteinu, majitel panství Rumburk a iniciátor výstavby kaple.

Loreta Rumburk je rovněž na facebooku

Přehled akcí v Loretě Rumburk v roce 2017

Kalendář událostí

Prosinec 2023
PoÚtStČtSoNe
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Lis   Led »