Nová stálá výstava o historii Lorety v Rumburku

V přízemí vstupní budovy Lorety v Rumburku se v sobotu 15. 9. 2018 nově zpřístupnila stálá výstava o historii zdejší barokní památky. Její součástí jsou velkoformátové fotografie a interaktivní prvky pro děti i dospělé. Výstava přináší dosud nepublikovaná dobová zobrazení tři sta let starého mariánského poutního místa. K vidění jsou stavební plány i fotografie zakoupené v archivu knihovny drážďanské univerzity či snímky z návštěvy prezidenta Václava Havla. Na výstavě je vystaven hodinový stroj z věže Lorety z roku 1755, který v 18. století poháněl zdejší zvonohru. Novou česko-německou expozici připravila Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk za podpory Ministerstva kultury v rámci projektu Poutní místa Šluknovska. Přístupná je celoročně v otevírací době Lorety.

Koncepci a texty výstavy „Historie Lorety v Rumburku“ připravila Klára Mágrová. Graficky ji zpracoval Radek Tesař z Jiřetína pod Jedlovou. Překlady obsataral Rudolf Breuer. Na úvod prohlídky návštěvníci mohou zhlédnout multimediální prezentaci od fotografa Jiřího Stejskala z Jiřetína pod Jedlovou.

Výstava připomíná osobnost Antona Floriána knížete z Liechtensteina a Josefa Václava knížete z Liechtensteina, kteří se v 18. století stali donátory výstavby loretánské kaple a ambitu. Seznamuje s loretánskou legendou i typy loretánských kaplí v českých zemích. Přibližuje dílo sochaře Franze Bienera pro Loretu v Rumburku i kostely v Horní Lužici. Na výstavě zní akustická ukázka hry na zvonohru.

Součástí výstavy jsou interaktivní prvky, které připravil scénograf Kamil Bělohlávek z Liberce. Návštěvníci si během prohlídky vyzkouší putování Svatého domku přes moře, luštění RGB obrázků s detaily z loretánské kaple a sestaví kostky s ukázkami odívání od antiky po baroko. Přístupnou formou se seznámí s liturgickými barvami užívanými během církevního roku v Loretě. Kamil Bělohlávek letos v březnu získal Cenu divadelní kritiky za rok 2017 za výpravu inscenace „Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých“ vytvořenou pro Naivní divadlo Liberec.

Přehled akcí v Loretě Rumburk v roce 2018

Loreta Rumburk je rovněž na facebooku

Kalendář událostí

Červen 2024
PoÚtStČtSoNe
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
« Kvě   Čvc »